Sbírky vojenství

Nyní mi dovolte krátký komentář k Leteckému muzeu v Deštné. Jsme s kolegy rádi, že se nám splnil letitý sen a muzeum jsme díky pomoci i pochopení vedení města Deštná skutečně 30. srpna 2008 slavnostně otevřeli. Do konce roku 2008 ho navštívilo několik set lidí a to od útlého věku po seniory. Velice mě těší, a za to všem děkuji, že nám řada lidí darovala několik zajímavých exponátů do našich klubových sbírek, které budou či již jsou vystaveny v muzeu.

Posledním příkladem je dar od p. Karla Laňky z Českých Velenic, od kterého jsme získali originál amerického poválečného záchranného člunu „dinghy“ s americkým poválečným meteorologickým balónem a německou zimní pilotní kuklu z II. světové války. (Za laskavou pomoc s identifikací exponátů děkuji svému kamarádovi Albertu Kronkovi z Brna). Další dar zprostředkoval válečný letec pplk. let. Arnošt Polák z Anglie, který nám zaslal knoflíky a distinkce od pplk. let. Jiřího Mullera z Anglie, rovněž válečného letce 311. sqadrony. Opravdu moc díky!!! Děkuji i všem ostatním, jejichž jména i dary budou postupně uvedeny na těchto web stranách KHL.

Obracím se však na další zájemce, kteří jsou ochotni pomoci expoziční činnosti KHL v Leteckém muzeu v Deštné. Kdo budete mít zájem věnovat případně zapůjčit do sbírek našeho Klubu historie letectví cokoliv vojenského či leteckého, prosím, obraťte se nejlépe na níže uvedenou adresu, abychom mohli vyhotovit potřebnou písemnou smlouvu. Jinak exponát nemá patřičnou formu výstavního exponátu, což by byla věčná škoda. Možné kontakty: (mobil: 723 421 821; popř. meil: sekce Napište nám . Děkujeme Vám a těšíme se na Vaší pomoc dobré myšlence! Za celý tým Klubu historie letectví v J. Hradci Vám letu zdar přeje

Mgr. Vladislav „Vláďa“ Burian, předseda KHL J. Hradec


Vážení fandové letectví. Rád bych Vás informoval o našich terénních výzkumech uskutečněných v roce 2008 naším KHL. Na jaře jsme provedli výzkum v místě dopadu Focke Wulfu Fw-190 A-8 v lokalitě „Pervenc“ sestřeleného v bitvě nad Jindřichohradeckem 24.8.1944. Jednalo se de facto o revizní výzkum, protože jsme zde již kopali asi před deseti lety. Ač jsme měli bagr a dokonalou „detektorářskou“ techniku, našli jsme artefakty z letounu cca do jedné igelitové tašky. I přesto jsou tam velice zajímavé exponáty, které určují historii tohoto stroje. Další výzkum se uskutečnil v říjnu 2008 u Jižné. Cílem bylo najít dopadové místo Messerschmittu Me-109 G-6 sestřeleného v bitvě nad Jindřichohradeckem 24.8.1944. K výzkumu byl použit bagr a detektory kovů, místo opadu bylo lokalizováno, avšak nálezy byly pouze sporadické. Poslední výzkum se uskutečnil v sobotu 15.11.2008. Hledali jsme v místě dopadu Messerschmittu Me-109 K, který byl sestřelen v dubnu 1945 u Kolného. Po válce byl vyzvednut motor, reduktor, v rámci železných brigád byly odvezena většina artefaktů z této stíhačky. Přesto jsme zde v rámci výzkumu za použití bagru a detektorů dohledali v kráteru hlubokém až 4,5 metrů množství fragmentů z letounu. Mezi nimi je řada zajímavých kusů, který jasně vypovídají o historii Me-109. S výsledky tohoto výzkumu se můžete seznámit na fotkách a videu kolegy z KHL Honzy Fanty z Třeboně. S vykopanými předměty pak na vlastní oči uvidíte v našem Leteckém muzeu v Deštné od 1.5.2009 v rámci dioramatu s původním motorem a reduktorem. Neváhejte a přijeďte se podívat!

Fotky z výzkumu

Napsal Vladislav Burian, tisk, přečteno 25230x


© 2008 KLUB HISTORIE LETECTVÍ | Všechna práva vyhrazena